Seminarium naukowe IGiG - Prof. Christian Heipke
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 13.03.2024 r. (czwartek) o godzinie 9:00 w bibliotece IGiG - pok. 100G, ul. Grunwaldzka 53, Wrocław (bud. C1).
Prof. Christian Heipke z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze przedstawi wykład pt.:
"AI in photogrammetry and remote sensing".
Streszczenie: Fotogrametria to dziedzina zajmująca się pozyskiwaniem i analizą obrazów oraz rekonstrukcją 3D na podstawie zdjęć, której początki sięgają XIX wieku. Gdy pojawiły się zdjęcia satelitarne, do nazwy tej dyscypliny dodano termin teledetekcja. W ostatnim czasie szeroko stosowane jest również określenie "widzenie komputerowe" (computer vision), które odnosi się zasadniczo do tych samych metod, technik i algorytmów.
Niniejsze wystąpienie koncentruje się na geoinformatycznych zastosowaniach fotogrametrii i teledetekcji, obejmujących zdjęcia lotnicze, cyfrowe modele powierzchni i terenu, ortofotomapy cyfrowe, cyfrowe modele krajobrazu oraz modele 3D miast. Obecnie zarówno dane wejściowe, jak i ich przepływ są w pełni cyfrowe, a w dużej mierze także zautomatyzowane, częściowo dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i głębokiego uczenia.
Po krótkim wprowadzeniu do fotogrametrii, teledetekcji i widzenia komputerowego zostanie przedstawiony przegląd współczesnych systemów sensorowych do pozyskiwania danych geoinformatycznych oraz automatycznych procedur przetwarzania danych, zarówno pod względem wyników geometrycznych, jak i semantycznych. Szczególną uwagę poświęcono metodom opartym na głębokim uczeniu.
Bio:
Prof. Christian Heipke jest profesorem fotogrametrii i teledetekcji na Leibniz Universität Hannover, gdzie obecnie prowadzi grupę około 25 naukowców. Jego zainteresowania zawodowe obejmują wszystkie aspekty fotogrametrii, teledetekcji, rozumienia obrazów oraz ich powiązania z wizją komputerową i systemami informacji geograficznej. Jest autorem lub współautorem blisko 500 prac naukowych, z których ponad 100 opublikowano w recenzowanych międzynarodowych czasopismach. Wypromował ponad 40 doktorantów.
W latach 2011-2014 był przewodniczącym Niemieckiej Komisji Geodezyjnej (DGK), a od 2012 roku pełni funkcję członka Rady Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji (ISPRS), od 2016 do 2022 był prezydentem ISPRS.
Jest członkiem różnych towarzystw naukowych. Jego prace były wielokrotnie doceniane, m.in. otrzymał Nagrodę Freda Doyle ISPRS w 2012 roku oraz Nagrodę Fotogrametryczną (Fairchild) ASPRS w 2013 roku. W 2023 roku został honorowym członkiem Indyjskiego Towarzystwa Teledetekcji. W tym samym roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Stuttgarcie w Niemczech.