Aktualności

Nowe specjalności na kierunku Geodezja i Kartografia
11-06-2020
Rozpoczęła się rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia na UPWr. Od tego roku na I stopniu studenci mają do wyboru 3 ścieżki kształcenia:
  • Geodezja i Geoinformatyka (GGF) z przedmiotami kierunkowymi: Elementy programowania, Modelowanie danych przestrzennych, Bazy danych, Programowanie w systemach GIS, Systemy informacji przestrzennej II, Teledetekcja środowiska,
  • Geodezja Inżynieryjna (GGI) z przedmiotami kierunkowymi: Elementy programowania, Elektroniczna technika pomiarowa i monitoring strukturalny, Geodezyjna obsługa inwestycji, Fotogrametria w pomiarach inżynieryjnych, Numeryczne modele terenu, Deformacje terenów i budowli
  • Geodezja i Gospodarka Nieruchomościami (GGN) z przedmiotami kierunkowymi: Zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo w ich obrocie, Klasyfikacja bonitacyjna gruntów rolnych i leśnych, Geodezyjna obsługa inwestycji, Urządzanie terenów rolnych i leśnych, Kataster nieruchomości II, Teledetekcja środowiska.
    W ramach każdej ścieżki kształcenia studenci mogą wybrać 2 dodatkowe przedmioty z innych ścieżek kształcenia albo z puli przedmiotów do wyboru.

    Co robią zawodowo absolwenci kierunku geodezja i kartografia?
    Absolwenci geodezji i kartografii uzyskują pełne przygotowanie zawodowe do realizacji zadań z zakresu geodezji inżynieryjnej (obsługa budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego, drogownictwa i sieciowego), geoinformatyki (geoportale, zarządzanie informacją przestrzenną, inteligentne systemy transportowe, kartografia cyfrowa, pozyskiwania i przetwarzania danych przestrzennych), podziałów nieruchomości, scaleń i wymiany gruntów, wyceny nieruchomości i rzeczoznawstwa majątkowego, zarządzanie zasobem komunalnym, oraz do samodzielnej działalności na rzecz różnych podmiotów gospodarczych, a także dynamicznie rozwijającej się geodezji satelitarnej. Absolwenci kierunku geodezja i kartografia są kształceni m.in. w fotogrametrii cyfrowej, teledetekcyjnym monitorowaniu środowiska przyrodniczego, deformacji budowli i powierzchni terenu oraz w geodezyjnej obsłudze budowy tras komunikacyjnych, a także poznają techniki mapowania terenu i obiektów za pomocą dronów. Tworzą bazy danych przestrzennych, projektują i programują systemy informacji geograficznej GIS, są specjalistami w geograficznych technologiach internetowych. Nieobce im są zaawansowane metody opracowania danych pochodzących z systemów satelitarnych GPS , GLONASS, Galileo, BeiDou do celów precyzyjnego pozycjonowania i nawigacji lądowej, morskiej i lotniczej, a także zasady ruchu czy analizy dynamik orbit sztucznych satelitów Ziemi i przetwarzanie danych satelitarnych z misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

    W jakich obszarach/ branżach pracują?
    Ukończenie kierunku geodezja i kartografia pozwala na podjęcie pracy w niemal każdej branży, która wymaga pozyskiwania, przetwarzania lub analizy informacji przestrzennej. Absolwenci mogą być zatrudnieni w różnorodnych firmach zajmujących się obsługą inwestycji inżynierskich, biurach projektowych związanych z obsługą planistyczną terenów, wyceną nieruchomości oraz scaleniami gruntów, w administracji samorządowej i rządowej, a także w prywatnych i państwowych jednostkach wykonawstwa geodezyjnego. Zajmują się geodezyjną obsługą inwestycji oraz opracowują wyniki i przygotowują dokumentację geodezyjną. Pracują w firmach zajmujących się przetwarzaniem i analizą obserwacji satelitarnych. Tworzą systemy geoinformatyczne, platformy map cyfrowych oraz geoportale i systemy informacji o terenie, zajmują się także obsługą inteligentnych systemów transportowych. Bardzo dobra znajomość systemów GIS pozwala im znaleźć zatrudnienie w innych branżach takich jak: konsulting środowiskowy, poszukiwania surowców mineralnych, zarządzanie infrastrukturą miejską. Są również przygotowani do prowadzenia własnej firmy współpracującej z jednostkami samorządowymi czy prywatnymi inwestorami. Wykonują szczegółowe pomiary w terenie jak i na budowach oraz monitorują deformacje budowli i obiektów inżynierskich oraz terenów górniczych i osuwiskowych. Wykorzystują nowoczesne metody pozyskiwania danych z wykorzystaniem dronów, lotniczych i naziemnych skanerów laserowych, metod fotogrametrii cyfrowej i kamer 3D, tachimetrii i niwelacji precyzyjnej, precyzyjnych odbiorników GNSS, grawimetrów, a także danych pozyskanych z różnych misji satelitarnych, dzięki którym prowadzą analitykę danych przestrzennych; uczestniczą w rozwijaniu systemów nawigacyjnych oraz tworzeniu aplikacji wykorzystujących dane geolokalizowane (np. Uber). Dużą popularnością cieszy się również praca w jednostkach administracji samorządowej takich jak powiatowe oraz wojewódzkie ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz kataster nieruchomości. Kształcimy także wielu rzeczoznawców majątkowych, którzy wybierają pracę w biurach wyceny nieruchomości.

    Zapraszamy na stronę Rekrutacji UPWr. oraz do zapoznania się z nowym planem studiów.



  • powrót do poprzedniej strony
    Poczta / Logowanie do systemu
    Stacja permanentna GNSS 'WROC'
    GISLab - Laboratorium GIS
    Laboratorium Multisensoryki
    Stacja permanentna GNSS 'WROC'
    Nasze konferencje

     2nd Gathers Hackathon
    Rzym (Włochy), 17 - 18 lutego 2024
     Advanced Gathers School
    Rzym (Włochy), 12 - 16 lutego 2024
     2nd Summer School
    Delft (Holandia), 28 sierpnia– 1 września 2023
     1st Gathers Hackathon
    Wiedeń (Austria), 13-14 kwietnia 2023
     1st Summer School
    WROCŁAW-RYBNIK, 19 – 24 września 2022
     Gathers Kick-off meeting
    WROCŁAW, 4-5 grudnia 2019
     GNSS Meteorology Workshop 2019
    WROCŁAW, 19 - 20 września 2019
     XXIII Jesienna Szkoła Geodezji im. Jacka Rajmana
    Wałbrzych, 21 - 22 września 2017
     EUREF 2017 Symposium
    Wrocław, 17 - 19 maj 2017
     EUREF 2017 Tutorial
    Wrocław, 16 maj 2017
     III Polski Kongres Geologiczny
    WROCŁAW, 14 - 18 września 2016 r
    Kartka z kalendarza
    Wrzesień 2024Imieniny obchodzi:
    Edyta, Kamil, Korneliusz

    260 dzień roku (do końca pozostało 106 dni)
    16
    Poniedziałek

    Efemerydy dla słońca:Tranzyt słońca []:12:46:17
    Brzask astronomiczny []:04:35:32Zachód słońca []:19:02:35
    Brzask nawigacyjny []:05:17:13Zmierzch cywilny []:19:35:44
    Brzask cywilny []:05:56:50Zmierzch nawigacyjny []:20:15:21
    Wschód słońca []:06:29:59Zmierzch astronomiczny []:20:57:02
    Kontakt
    INSTYTUT GEODEZJI I GEOINFORMATYKI
    Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
    ul. Grunwaldzka 53
    50-357 Wrocław

    NIP: 896-000-53-54, REGON: 00000 18 67

    tel. +48 71 3205617
    fax +48 71 3205617

    e-mail: igig@upwr.edu.pl